KOVOOBRÁBĚCÍ NÁSTROJE / SVĚRÁKY

 

     
     
     

skladem doprava zdarma
GREENLINE STROJNÍ SVĚRÁK, ŠÍŘKA 50MM
 

Naše cena 1 999,0 Kč (78,8 €)

PŘIBLIŽNĚ DO 3-14 DNŮ
Novinka


GREENLINE STROJNÍ SVĚRÁK, ŠÍŘKA 100MM
 

Naše cena 2 590,0 Kč (102,1 €)

PŘIBLIŽNĚ DO 3-14 DNŮ
Novinka


HOLZMANN QMS140 STROJNÍ SVĚRÁK
 

Naše cena 2 892,0 Kč (114,1 €)

PŘIBLIŽNĚ DO 3-14 DNŮ


HOLZMANN QMS200 STROJNÍ SVĚRÁK
 

Naše cena 4 140,0 Kč (163,3 €)

PŘIBLIŽNĚ DO 3-14 DNŮ

Svěrák je dílenský nástroj, sloužící k upevnění opracovávaného kusu. Je tvořen dvojicí čelistí, z toho je jedna posuvná a jedna je pevná. Posun čelisti se provádí stahováním šroubem, nejčastěji s liochoběžníkovým (trapézovým) závitem.

Druhy svěráků:

  • Zámečnický svěrák je vyroben z litiny, čelisti mají ocelové nástavce. Pohyblivá čelist má posuvné vedení, takže čelisti zůstávají rovnoběžné. Vyrábí se v různých velikostech a užívá se například v zámečnických, mechanických i domácích dílnách. V tomto svěráku není radno provádět ohyb např. pásoviny údery kladiva: litina je křehká a čelist by mohla prasknout. Při opracování měkčích nebo jemnějších součástí se mezi čelisti vkládají hliníkové nebo mosazné plechové vložky, aby se obrobek nepomačkal (na obrázku vpravo nahoře).
  • Kovářský svěrák je vykovaný z oceli, takže snáší i silné údery kladiva. Čelisti bývají dolů protáhlé a spojeny čepem do tvaru písmene "V", takže se šroubem neposouvají¨k sobě paralelně, nýbrž naklápějí. Pevná čelist je pevně připevněna k pracovnímu stolu nebo špalku.
  • Strojní svěrák patří do příslušenství kovoobráběcího stroje (frézka, vrtačka) a slouží k přesnému upínání (fixaci) obrobku na stůl stroje. Vyrábí se z litiny, posuvná čelist je přesně vedena a obě čelisti mají kalené a broušené nástavce. Některé svěráky lze natáčet kolem svislé osy nebo naklápět o přesný úhel. Moderní svěráky mohou mít pneumatický nebo hydraulický pohon, který umožňuje automatické upínání.
  • Truhlářský svěrák je z tvrdého dřeva a je přímo součástí truhlářského ponku (hoblice).
NTRhNW